23 kwietnia, 2025

Stalowe hale magazynowe jako alternatywa dla budynków murowanych

3 min. czytania

Stalowe hale magazynowe istnieją i powstają głównie na obrzeżach dużych miast oraz w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych. Dlaczego firmy decydują się na inwestycję w tego typu obiekty? Ponieważ powszechnie uznaje się, że to doskonała alternatywa dla budynków murowanych. Jakie są największe zalety hal stalowych?

W związku z tym, że budowa hali magazynowej to duże przedsięwzięcie, zanim podejmie się decyzję dotyczącą tego, czy lepiej inwestować w obiekty murowane, czy w hale stalowe, powinno się porównać kilka najistotniejszych kwestii.

O jakich kwestiach mowa?

Czas trwania budowy

Na przykład o czasie trwania budowy. Stalowe hale przemysłowe, w tym hale logistyczne czy hale magazynowe o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych buduje się w około 6 do 7 miesięcy. W tym okresie można postawić ergonomiczny, odporny na warunki klimatyczne, zaizolowany akustycznie obiekt, który spełnia nawet najbardziej rygorystyczne wymagania ochrony przeciwpożarowej.

Dla porównania budowa takiej samej hali murowanej zajmuje średnio od 1,5 roku do 2 lat. Czasami udaje się to zrobić szybciej, ale sporo zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli są niesprzyjające, prace trzeba przerwać, co wpływa na tempo realizacji inwestycji.

Koszty inwestycji

Druga istotna kwestia to koszty. Koszty w dużej mierze wynikają z czasu trwania budowy. Im czas jest dłuższy, tym koszty będą wyższe, bo w tym okresie trzeba opłacać pracowników i wynajmować specjalistyczne maszyny. Nic więc dziwnego, że stalowe hale magazynowe wymagają niższych nakładów finansowych niż ich murowane odpowiedniki.

Obiekty przemysłowe o konstrukcjach stalowych są tańsze w budowie również ze względu na to, że do ich montażu potrzeba mniej osób i transport stosunkowo lekkich elementów prefabrykowanych jest tańszy niż materiałów potrzebnych do budowy tradycyjnych hal.

obiekty-przemyslowe (2).jpeg

Możliwość rozbudowy lub przebudowy hali w przyszłości

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, gdy planuje się postawienie magazynu? Łatwość jego rozbudowy lub przebudowy w przyszłości. To szczególnie istotne wtedy, gdy firma dopiero się rozwija.

Budynki murowane zazwyczaj trudno jest rozbudować lub przebudować ze względu na ich konstrukcję. Inaczej jest w przypadku obiektów stalowych. Jeśli w pierwotnych projektach uwzględniono możliwość powiększenia ich powierzchni, da się je rozbudować nawet bez konieczności wstrzymywania prac, które toczą się w nich na co dzień. Wystarczy dostawić kolejne ramy albo dobudować jedną lub kilka sąsiadujących naw.

Trwałość magazynu

Ostatnia kwestia, o której należy pamiętać, to trwałość hali magazynowej. Do niedawna uważano, że obiekty stalowe nie są równie trwałe jak murowane. Dziś, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, hale o konstrukcjach stalowych mają podobną trwałość jak budynki wykonywane z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Zgodnie z przepisami okres trwałości hal przemysłowych z dachem stalowym wynosi 80 do 100 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej o obiektach stalowych? Wejdź na stronę Commercecon: https://commercecon.pl. To doświadczony generalny wykonawca hal, który od 20 lat buduje hale produkcyjne, magazynowe, sportowo-widowiskowe i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *