23 kwietnia, 2025

Dlaczego ładowarki teleskopowe nazywa się maszynami uniwersalnymi?

3 min. czytania

Ładowarki teleskopowe, czyli wózki podnośnikowe ze zmienną fazą wysięgu zaliczane do kategorii wózków widłowych specjalizowanych często nazywa się maszynami uniwersalnymi. Dlaczego właśnie te urządzenia zyskały miano uniwersalnych? Ponieważ pełnią wiele różnych funkcji. Jak to możliwe?

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które mają regulowane ramiona umożliwiające przenoszenie ładunków. Ramiona swoją budową przypominają teleskopy, dlatego urządzenia nazywane są teleskopowymi.

Na rynku znajdziemy ładowarki sztywne i obrotowe o różnych parametrach technicznych. Sztywne mają kabinę przymocowaną na stałe do podwozia i ramię umieszczone po prawej stronie, zaś obrotowe pozwalają na obrót kabiny i ramienia nawet o 360 stopni. Poszczególne modele różnią się między sobą m.in. udźwigiem maksymalnym – nawet do 7 ton, wysokością roboczą – nawet ponad 16 metrów, wysięgiem poziomym, wymiarami czy rodzajem napędu. Łączy je jednak to, że wszystkie przeznaczone są do podnoszenia, przewożenia i układania towarów.

Dlaczego zatem mówi się, że ładowarki teleskopowe to maszyny uniwersalne?

Co decyduje o uniwersalności ładowarek teleskopowych?

Ponieważ bardzo łatwo można zmienić ich funkcjonalność. Jak? Wystarczy dokupić i zamontować osprzęt dodatkowy. Zarówno ładowarki z napędem spalinowym, jak i z elektrycznym – modele full electric ma w swojej ofercie m.in. Faresin – są kompatybilne z szeroką gamą osprzętu do różnych zastosowań. O jakim osprzęcie mowa? Np. o:

– widłach,
– łyżkach,
– chwytakach,
– pługach,
– kosiarkach,
– hakach,
– zamiatarkach,
– wyciągarkach,
– platformach roboczych,
– urządzeniach do czyszczenia pod wysokim ciśnieniem,
– rozsiewaczach,
– świdrach ziemnych,
– frezarkach,
– zrywakach,
– zaciskach itp.

dsc01431-1536x1024.jpg

Bez problemu da się zatem zmienić ładowarkę w podnośnik koszowy, zamiatarkę, koparkę, frezarkę do asfaltu, pług śnieżny albo kosiarkę do trawy. Montaż osprzętu nie jest trudny, czasochłonny ani problematyczny, dlatego wiele firm zamiast inwestować w cały park maszynowy, kupuje ładowarkę teleskopową i dokupuje do niej akcesoria, z których będzie korzystać na co dzień. W ten sposób oszczędza nie tylko pieniądze – płaci za jedną maszynę z osprzętem i za jej utrzymanie, lecz także miejsce – nie musi szukać przestrzeni do przechowywania kilku urządzeń.

Dodatkowo warto wiedzieć, że ładowarki mogą pracować w różnych warunkach. Są modele, które z łatwością poradzą sobie na nierównym gruncie, takie, które zmieszczą się w dość wąskich przejściach między regałami, a także takie, które uniosą ładunki na kilkanaście metrów w górę.

Gdzie można kupić ładowarki teleskopowe Faresin? Sprzedaż prowadzi m.in. autoryzowany dealer ładowarek teleskopowych, firma Riwal: https://faresin.pl 

Gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Tak duży wybór osprzętu dodatkowego sprawia, że ładowarki nazywa się maszynami uniwersalnymi. Dostęp do osprzętu wpływa również na ich zastosowanie. Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są powszechnie w branży budowlanej, remontowej, konserwacyjnej, porządkowej, logistycznej, magazynowej, leśnej, rolnej i w przemyśle. Coraz częściej można je spotkać także w kamieniołomach, kopalniach, portach lotniczych i morskich. Czasami używane są nawet do porządkowania miejsc wypadków czy klęsk żywiołowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *